| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 04 |
| Status | Available. Released 2023, January 06 |
| Dimensions | 167.5 x 76.9 x 8.3 mm (6.59 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765H Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5330 or 6000 mAh (market/region dependent) |
| Charging |
22.5W wired 5W reverse wired |
| Colors | Titanium Silver, Ocean Blue, Midnight Black |
| Models | RKY-LX1, RKY-LX2, RKY-LX3 |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.