| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, December 01 |
| Status | Available. Released 2023, December 01 |
| Dimensions | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (6.56 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 850 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, MagicOS 8 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (CLK-LX1 only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer Virtual proximity sensing |
| Type |
Market-dependent versions: · Li-Po 5330 mAh (Europe and LATAM) · Li-Po 6000 mAh (ROW) |
| Charging | 35W wired |
| Colors | Flowing Silver, Emerald Green, Midnight Black |
| Models | CLK-LX1, CLK-LX2, CLK-LX3 |
| Price | $ 345.00 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.