| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, February 08 |
| Status | Available. Released 2023, February 11 |
| Dimensions | 162.9 x 74.5 x 7.5 mm (6.41 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| OS | Android 12, Magic UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 100 MP, f/1.9, (wide), AF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (CRT-LX1 only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 22.5W wired, 50% in 30 min |
| Colors | Cyan Lake, Titanium Silver, Midnight Black |
| Models | CRT-LX1, CRT-LX2, CRT-LX3 |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.