| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, August 08 |
| Status | Available. Released 2023, August |
| Dimensions | 164.8 x 76.5 x 9.2 mm (6.49 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
8 MP, f/2.2, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 3000 mAh |
| Colors | Gray |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.