| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, April 17 |
| Status | Available. Released 2023, April 17 |
| Dimensions | 174.2 x 78.6 x 9.3 mm (6.86 x 3.09 x 0.37 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Size | 6.82 inches, 110.5 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
128GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/2.2, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP, (ultrawide) |
| Third Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4600 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Black, Blue |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.