| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2020, March 01 |
| Status | Available. Released 2020, March |
| Dimensions | 159.1 x 74.1 x 9 mm (6.26 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~278 ppi density) |
| OS | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Pearl White, Emerald Green, Midnight Black |
| Models | MED-AL00, MED-AL20, MED-TL00 |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.