| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, December 09 |
| Status | Available. Released 2022, December 26 |
| Dimensions | 164.3 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| CPU | Octa-core |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Sapphire Blue, Mint Green, Midnight Black |
| Models | EVE-AL00 |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.