| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, March 23 |
| Status | Available. Released 2023, March 26 |
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", AF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | MGA-AL40 |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.