| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, June 28 |
| Status | Available. Released 2021, June 29 |
| Dimensions | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm (6.24 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Type | OLED, HDR10, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.7 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~402 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Kirin 990E (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP14 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.4, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Third Camera | 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 720p@240fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging |
40W wired 40W wireless 5W reverse wired |
| Colors | Silver, White, Black |
| Models | OCE-AL50 |
| Price | About 550 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.