| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, September 06 |
| Status | Available. Released 2022, October 23 |
| Dimensions | 161.5 x 76.1 x 8 mm (6.36 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.9 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~442 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Type | Li-Po 4460 mAh |
| Charging |
66W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Models | CET-AL60 |
| Price | About 580 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.