| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, August 29 |
| Status | Available. Released 2023, August 29 |
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Size | 6.82 inches, 114.4 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2720 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| OS | HarmonyOS 4.0 (China) |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 48 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom |
| Third Camera | 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera |
13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors |
Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging |
88W wired, 100% in 30 min 50W wireless 20W reverse wireless |
| Colors | Black, White, Green, Purple |
| Models | ALN-AL00, ALN-AL80 |
| Price | About 890 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.