| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, September 04 |
| Status | Available. Released 2025, September 29 |
| Dimensions |
Unfolded: 156.7 x 219 x 3.6-4.8 mm Folded: 156.7 x 73.5 x 12.8 mm |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Stylus support |
| Type | Tri-foldable LTPO OLED, 1B colors, 90Hz, 1440Hz PWM |
| Size | 10.2 inches, 315.5 cm2 (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2232 x 3184 pixels (~381 ppi density) |
| Cover Display |
Cover display (1/3 of the main display): 6.4 inches, 1008 x 2232 pixels Dual display (2/3 of the main display): 7.9 inches, 2048 x 2232 pixels |
| OS | HarmonyOS 5.1 (China) |
| Chipset | Kirin 9020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.00 GHz & 4x1.6GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 5.5x optical zoom |
| Third Camera | 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/3.6", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR Vivid |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| Type | Si/C Li-Ion 5600 mAh |
| Charging |
66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Colors | Red, Black, Purple, White |
| Models | GRL-AL20 |
| Price | About 2160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.