| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, December 26 |
| Status | Available. Released 2024, January 05 |
| Dimensions | 161.3 x 75 x 6.9 mm (6.35 x 2.95 x 0.27 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps |
| Primary Camera | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Type | 4500 mAh |
| Charging |
66W wired, 3-60% in 31 min 5W reverse wired |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | FIN-AL60, FIN-AL60a |
| Price | About 320 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.