| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, October 17 |
| Status | Available. Released 2025, October 25 |
| Dimensions | 161.8 x 75.5 x 7.2 mm (6.37 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Type | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 2160Hz PWM |
| Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| OS | HarmonyOS 5.1 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", Dual Pixel PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.4, 1/2.5" |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Extras | Virtual proximity sensing |
| Type | 5500 mAh |
| Charging |
66W wired 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | TYR-AL00 |
| Price | ₹ 26717 (Approx) |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.