| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, May 19 |
| Status | Available. Released 2025, May 19 |
| Dimensions | 163.4 x 75.6 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Type |
LTPO3 OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 5500 nits (peak)` |
| Size | 6.81 inches, 111.1 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2860 pixels, 20:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass |
| OS | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | Kirin 8020 |
| CPU | Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz) |
| GPU | Maleoon 920 2cu |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/2.2, 88mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom |
| Third Camera | 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom |
| Second Camera | 50 MP, f/2.0, (ultrawide), 1/2.5", Dual Pixel PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| Type | 5500 mAh |
| Charging |
100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Colors | Black, White, Purple, Gold |
| Models | MRT-AL10 |
| Price | About 520 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.