| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat21 1400/200 Mbps |
| Announced | 2020, May 12 |
| Status | Available. Released 2020, June 01 |
| Dimensions | 158 x 73.4 x 8.4 mm (6.22 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front (Aluminosilicate glass), glass back (Aluminosilicate glass), aluminum frame |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
| Type | OLED, HDR10 |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, Google Play Services |
| Chipset | Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Card slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.0 |
| Primary Camera | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 5x optical zoom, 10x hybrid zoom |
| Third Camera |
20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, color spectrum sensor, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Charging |
40W wired, 70% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Colors | Aurora, Black, Silver Frost |
| Price | About 820 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.