| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International |
| 5G bands | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
| Announced | 2025, June 11 |
| Status | Available. Released 2025, June 12 |
| Dimensions | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM |
· Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1276 x 2848 pixels, 20:9 ratio (~459 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass 2, Mohs level 4 |
| OS | EMUI 15 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| CPU | Octa-core |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 48 MP, f/2.1, 93mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞), OIS, 4x optical zoom |
| Third Camera | 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite Messaging - China only |
| Type |
Market-dependent versions: · Li-Po 5170 mAh - International · Li-Po 5700 mAh - China |
| Charging |
100W wired 80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
| Colors | Glazed Black, Glazed White, Glazed Red, Gold |
| Models | LMR-AL00, LMR-LX9 |
| Price | About 800 EUR |
| Energy | Class C |
| Battery | 41:00h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class D (45 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.