| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2020, May 05 |
| Status | Available. Released 2020, May 06 |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.4 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Mediatek MT6762R Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.