| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2021, September 17 |
| Status | Available. Released 2021, September 21 |
| Dimensions | 164.7 x 76.2 x 8.9 mm (6.48 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| OS | Android 11, XOS 7.6 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CB Helio G70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
13 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5200 mAh |
| Colors | Silver Wave, Purple, Emerald Green, Polar Black |
| Models | X662, X662B, X689F |
| Price | About 110 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.