| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, August 16 |
| Status | Available. Released 2025, August 21 |
| Dimensions | 167.4 x 77.7 x 8.1 mm (6.59 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 560 nits (typ), 670 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 15, XOS 15.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM eMMC |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.6, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 6000 mAh |
| Charging |
18W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Colors | Shadow Blue, Sleek Black, Monsoon Green, Plum Red |
| Models | X6730 |
| Price | About 90 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.