| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, May 16 |
| Status | Available. Released 2023, June |
| Dimensions | 164.5 x 76.7 x 8.2 mm (6.48 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back or eco leather back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.66 inches, 107.1 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera |
64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", PDAF Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | Sound by JBL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging |
33W wired, PD3.0, 95% in 60 min Reverse wired |
| Colors | Variable Gold, Obsidian Black, Impression Green |
| Models | X6716 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.