| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, February 22 |
| Status | Available. Released 2023, February 27 |
| Dimensions | 164.2 x 75.6 x 9.4 mm (6.46 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 500 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 12, XOS 12 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Azure Blue, Emerald Green, Night Black |
| Models | X6517 |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.