| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, September 01 |
| Status | Available. Released 2023, September |
| Dimensions | 164.5 x 75 x 7.9 mm (6.48 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5) or eco leather back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 950 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS |
| Second Camera | 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.5, (wide), 1/2.76", PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 68W wired, 80% in 30 min |
| Colors | Rome Green, Golden Hour, Fantasy Purple |
| Models | X6731 |
| Performance |
AnTuTu: 635016 (v9), 758738 (v10) GeekBench: 2952 (v5), 3122 (v6) GFXBench: 39fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 764 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.6 LUFS (Good) |
| Battery(old) | Endurance rating 102h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.