| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, November 08 |
| Status | Available. Released 2022, December 01 |
| Dimensions | 168.7 x 76.5 x 8.9 mm (6.64 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, XOS 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 Mediatek Dimensity 920 (6 nm) - X6815D |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - X6815D |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 1.0µm |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Pearly White, Coral Orange, Submarine Black |
| Models | X6815C, X6815D |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.