| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, September 25 |
| Status | Available. Released 2025, October |
| Dimensions | 8.1 mm thickness |
| Weight | - |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 8 Mp |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Fresh Green, Star Titanium, Shadow Titanium |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.