| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Primary Camera |
8 MP (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Galaxy Blue, Spruce Green, Nebula Black |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.