| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, September 26 |
| Status | Available. Released 2023, October 05 |
| Dimensions | 8.4 mm thickness |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 13, itel OS 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera |
50 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Galaxy Blue, Mint Green |
| Models | P661N, P665L |
| Price | About 110 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.