| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, March 02 |
| Status | Available. Released 2025, March |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| Weight | 192.4 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| OS | Android 14, itel OS 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G50 Ultimate |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity The battery case is included in the retail package |
| Type | 6000 mAh |
| Charging |
18W wired Reverse wired |
| Colors | Black, Marine, Bronze, Silver |
| Models | P673L |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.