| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023 |
| Status | Available. Released 2023 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| OS | Android, itel OS 8.6 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP (wide) |
| Second Camera |
0.08 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Liquid Silver, Starry Black |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.