| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021 |
| Status | Available. Released 2021 |
| Dimensions | 166 x 76.3 x 8.9 mm (6.54 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP |
| Second Camera | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPs |
| NFC | NO |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Gradation Purple, Gradation Blue, Deep Blue |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.