| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, September 13 |
| Status | Available. Released 2024, October |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| OS | Flyme OS |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 64 MP, AF |
| Second Camera | 2 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 13 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Colors | Bay Blue, Sandstone, Marble |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.