| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, July. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106.9 x 54.5 x 17.3 mm (4.21 x 2.15 x 0.68 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors (65K effective) |
| Size | 3.1 inches, 27.4 cm2 (~46.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~301 ppi density) Handwriting recognition |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| CPU | Marvell PXA935 624 MHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Video | CIF@15fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 200 h |
| Talk Time | Up to 5 h 50 min |
| Colors | Gray |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.