| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108 x 53 x 15.3 mm (4.25 x 2.09 x 0.60 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM |
Mini-SIM BACKTRACK touch panel |
| Type | TFT, 256K colors (65K effective) |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~50.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 1.5 (Cupcake), upgradable to 2.1 (Eclair) in USA |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | CIF@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player MP4/H.264/WMV9 player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand By | Up to 315 h |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Colors | Platinum Silver |
| SAR | 0.58 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
| Camera | Photo |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 67dB / Ring 78dB |
| Audio quality | Noise -63.1dB / Crosstalk -59.9dB |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.