| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109.5 x 63 x 13.3 mm, 77.3 cc (4.31 x 2.48 x 0.52 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) Touch sensitive controls MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Chipset | TI OMAP 3610 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | CIF@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Stand By | Up to 240 h |
| Talk Time | Up to 6 h 50 min |
| Colors | Black |
| SAR | 1.59 W/kg (head) 0.53 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.