| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/2 Mbps |
| Announced | 2010, July. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 98.4 x 67.2 x 11.4 mm, 75 cc (3.87 x 2.65 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM |
Mini-SIM BACKTRACK touch panel |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass MOTOBLUR UI v1.5 with Live Widgets |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | TI OMAP 3410 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB RAM; 512MB |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | 24fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV/WMA player MP4/WMV/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand By | Up to 267 h (2G) / Up to 334 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h 45 min (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Colors | Golden Bronze, Cabernet |
| SAR | 1.43 W/kg (head) 1.53 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.