| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, September. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 107.8 x 53 x 14.4 mm (4.24 x 2.09 x 0.57 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) secondary external display |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | No |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Browser | HTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
T-DMB TV tuner MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand By | Up to 290 h |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.