| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 107 x 59 x 13.4 mm (4.21 x 2.32 x 0.53 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Ingress Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Touch sensitive controls MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP 3620 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1700 mAh battery |
| Stand By | Up to 384 h |
| Talk Time | Up to 7 h 10 min |
| Colors | Black, White |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.