| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, Q2. Released 2012, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 58.5 x 13 mm (4.29 x 2.30 x 0.51 in) |
| Weight | - |
| SIM |
Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) Dust/water resistant |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Colors | Black |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.