| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, July. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 66 x 12 mm (4.33 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Ingress Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Type | TFT |
| Size | 2.7 inches, 21.7 cm2 (~29.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~214 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 287MB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Document editor Photo viewer Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand By | Up to 324 h |
| Talk Time | Up to 12 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.42 W/kg (head) 1.27 W/kg (body) |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.