| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands |
CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.3 x 60.5 x 13.7 mm (4.58 x 2.38 x 0.54 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP 3640 |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Removable Li-Po 1420 mAh battery |
| Stand By | Up to 230 h |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Colors | White, Black |
| SAR | 1.58 W/kg (head) 0.89 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.