| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 13 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Announced | 2011, January. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 127.5 x 66.9 x 11 mm (5.02 x 2.63 x 0.43 in) |
| Weight | 158.8 g (5.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Type | Removable Li-Ion 1735 mAh battery |
| Stand By | Up to 195 h |
| Talk Time | Up to 10 h 40 min |
| Colors | Black |
| SAR | 0.88 W/kg (head) 0.94 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.