| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands |
CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119 x 60 x 11.7 mm (4.69 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~40.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | TI OMAP3620 - 1000 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 2GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@26-30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type |
Removable Li-Ion 1420 mAh battery Extended battery, Li-Ion 1860 mAh |
| Stand By | Up to 300 h (2G) / Up to 320 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h 50 min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 1.07 W/kg (head) 1.18 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.