| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, May. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 127.5 x 65.5 x 9.9 mm (5.02 x 2.58 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player HDMI port Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Colors | Black |
| SAR | 0.74 W/kg (head) 1.50 W/kg (body) |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.