| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 13 - Verizon |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.B |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 259.9 x 173.6 x 8.8 mm (10.23 x 6.83 x 0.35 in) |
| Weight | 599 g (1.32 lb) |
| SIM |
Mini-SIM Splash resistant |
| Type | HD-IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 3D virtual surround sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Colors | Black |
| Price | About 260 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.