| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 4, 17 |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 123.2 x 61.5 x 8.6 mm (4.85 x 2.42 x 0.34 in) |
| Weight | 111.1 g (3.92 oz) |
| SIM |
Micro-SIM Splash resistant |
| Type | Super AMOLED Advanced |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5GB user available), 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 432 h (3G) |
| Talk Time | Up to 16 h 40 min (3G) |
| Colors | Black/Gray |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 0.42 W/kg (body) |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.