| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109 x 61 x 12.4 mm (4.29 x 2.40 x 0.49 in) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 16.4 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
| PhoneBook | 1000 entries, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
MP3/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Stand By | Up to 240 h |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Colors | Smoke Gray, Ultra White |
| Price | About 70 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.