| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Edge | Class 12 |
| GPRS | Class 12 |
| Announced | 2011, August. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106 x 53 x 13.9 mm (4.17 x 2.09 x 0.55 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) Secondary external display with icons |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 5MB |
| PhoneBook | 800 entries, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | @15fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand By | Up to 625 h |
| Talk Time | Up to 6 h 20 min |
| Colors | Black/Gray |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.