| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2011, December. Released 2012, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.5 x 58 x 13.5 mm (4.59 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) Moto Switch UI |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand By | Up to 260 h |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.96 W/kg (head) 1.11 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.