| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 114 x 62 x 12 mm (4.49 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 84.3 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) Moto Switch UI |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Stand By | Up to 504 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Colors | Black |
| Models | XT530, XT531 |
| SAR | 1.15 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.