| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 67 x 67 x 17 mm, 76 cc (2.64 x 2.64 x 0.67 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~54.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) MOTOBLUR UI v1.5 with Live Widgets |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | TI OMAP 3410 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | CIF@26-30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV player MP4/WMV/H.264/XviD player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand By | Up to 365 h (2G) / Up to 380 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Colors | White, Fairway Green, Poppy Red, Raspberry Crush, Brilliant Blue, Licorice, Saffron |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 1.09 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.62 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |
| Camera | Photo |
| Loudspeaker | Voice 69dB / Noise 64dB / Ring 69dB |
| Audio quality | Noise -89.0dB / Crosstalk -89.9dB |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.